Ρούλα Μανισάνου - Κώστας Βόμβολος

Aπ’ την Επίδαυρο ως την παιδική χαρά​

Ρούλα Μανισάνου (φωνή) - Κώστας Βόμβολος (πιάνο)

Τραγούδια του Κώστα Βόμβολου γραμμένα για παραστάσεις του ΚΘΒΕ και της Πειραματικής σκηνής της  «Τέχνης» τα τελευταία τριάντα χρόνια.

Ο Κώστας Βόμβολος έχει γράψει μουσική για περισσότερες από 160 θεατρικές παραστάσεις, 3 ταινίες μεγάλου μήκους και αρκετά ντοκυμαντέρ. Συνεργάστηκε κυρίως με το ΚΘΒΕ, την Πειραματική Σκηνή της «Τέχνης», το Εθνικό Θέατρο το Θέατρο Τέχνης, τη «Νέα σκηνή Τέχνης»  και  τα  περισσότερα ΔΗΠΕΘΕ.

Από το 1994 διευθύνει το σύνολο « Primavera en Salonico»,  το οποίο σε συνεργασία με τη Σαβίνα Γιαννάτου έχει κυκλοφορήσει 10 cd και έχει εμφανιστεί σε όλες τις  χώρες της Ευρώπης , τις μεγαλύτερες πόλεις των ΗΠΑ, στον Καναδά, την Αργεντινή, την Αυστραλία, την Κίνα, την Κορέα κ.α.

Συμμετέχει στο συγκρότημα «Χειμερινοί κολυμβητές».

Η Ρουλα Μανισσάνου διδάσκει στο Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ.
Αποφοίτησε από το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας του ΑΠΘ και διδάσκει στη ΔΕ ως καθηγήτρια της Αγγλικής γλώσσας και φιλολογίας.Εμπλέκεται με την Τζάζ, τη ροκ, τη ρεμπέτικη και την έντεχνη μουσική συμμετέχοντας σε μουσικά σχήματα, ενώ είναι Ιδρυτικό μέλος του μουσικοθεατρικού σχήματος « Άγαμοι Θύται».

Στο θέατρο, ακολούθησε σπουδές στη δραματική σχολή Ρούλας Πατεράκη σε συνεργασία με την Πειραματική Σκηνή Τέχνης Θεσσαλονίκης, το Κ.Θ.Β.Ε. κ.α. Εμφανίστηκε στην Επίδαυρο, στο Μέγαρο Θεσσαλονίκης, στο Ηρώδειο, καθώς και σε συναυλίες σε πόλεις της Ελλάδας και του Εξωτερικού..

.

Φεστιβάλ Πάου 2018 - Όλες οι εκδηλώσεις

"Cafe latino - El puerto"