Nτοκιμαντέρ: Στο κέντρο του κύκλου  ​

Nτοκιμαντέρ: Στο κέντρο του κύκλου ​

του Ορφέα Περετζή

Το ντοκιμαντέρ βιντεοσκοπήθηκε μέσα σε μια περίοδο επτά ετών ξεκινώντας τον Σεπτέμβριο του 2007 έως τον Οκτώβριο του 2015. Μέσα σε αυτήν την περίοδο της κρίσης ο σκηνοθέτης Ορφέας Περετζής ακολούθησε με την κάμερά του τα 35 μέλη της θεατρικής ομάδας ΡΟΔΑ, στα παρασκήνια κατά τη διάρκεια καλοκαιρινών παραστάσεων σε ανοικτά θέατρα, αλλά και προσωπικές στιγμές των μελών εκτός θεάτρου. Αξίζει να αναφέρουμε ότι κανένα από τα μέλη της ομάδας δεν είναι επαγγελματίες ηθοποιοί και το θέατρο αποτελεί για τους περισσότερους ένας τρόπος να φτάσουν τα όριά τους σαν χαρακτήρες.

Όπως αναφέρει και ο σκηνοθέτης στην προβολή του ντοκιμαντέρ στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ήθελε να καταγράψει αυτό που βίωσε μέσα στην ομάδα αυτά τα χρόνια. Το επίκεντρο είναι η εσωτερική αναζήτηση των μελών της ΡΟΔΑ μέσα από το θέατρο και την έκσταση που δημιουργείται στα παρασκήνια και στη σκηνή σε κάθε παράσταση.

Το ντοκιμαντέρ είναι ένας φόρος τιμής στη δύναμη του θεάτρου και την επιρροή στον άνθρωπο που μέσα από την τέχνη ελπίζει να έρθει πιο κοντά σε κάτι ανώτερο. Ταυτόχρονα οι γραπτές μαρτυρίες των μελών της ομάδας που παρουσιάζονται στο ντοκιμαντέρ αποτελούν μια σπάνια καταγραφή πνευματικής αναζήτησης με πρακτικούς όρους, ανοίγοντας διάλογο με τη φιλοσοφἰα, την ψυχολογία και τον εσωτερισμό.

τρέιλερ : https://vimeo.com/233195238

O Ορφέας Περετζής γεννήθηκε στην Αθήνα το 1984. Σπούδασε Ψυχολογία στο Stirling της Σκωτίας, FIlm και Video στο UCCA της Αγγλίας και Σεναριογραφία στη Σχολή Κινηματογράφου του Λονδίνου. Έχει σκηνοθετήσει έξι ταινίες μικρού μήκους. Έχει βραβευτεί με το πρώτο βραβείο στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας (2007) με την ταινία Small Talk, η οποία απέσπασε και το βραβείο καλύτερης μικρού μήκους της χρονιάς από το Royal Television Society της Αγγλίας. Η μικρού μήκους στην Ελβύν (2014) βραβεύτηκε από την Πανελληνία Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου και συμμετείχε σε Διεθνή Φεστιβάλ σε Ευρώπη και Αμερική.

Η εταιρία παραγωγής StudioBauhaus παράγει και υποστηρίζει οπτικοακουστικά έργα - μυθοπλασία, ντοκιμαντέρ, promos, και animation. Πλήρεις παραγωγικές και δημιουργικές υπηρεσίες, με ένα μεγάλο εύρος ταλαντούχων συνεργατών. Πρόσφατες παραγωγές περιλαμβάνουν τη δεύτερη ταινία του Βαρδή Μαρινάκη "Ζιζοτέκ", συμπαραγωγή για τη πολυ-αναμενώμενη ταινία animation "Loving Vincent", και post production για την εκπομπή της documenta14, ΚΕΙΜΕΝΑ (ΕΡΤ2).

StudioBauhaus | Ζαϊμη 28, Αθήνα, 10683 | T: +30 213 032 21 17 | E: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. | W: www.studiobauhaus.gr

Φεστιβάλ Πάου 2018 - Όλες οι εκδηλώσεις

"Cafe latino - El puerto"

Νότης Μαυρουδής (κιθάρα) - Γιώργος Τοσικιάν (κιθάρα)