Μουσικά Σύνολα Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Μανόλης Ανδρουλιδάκης

Μουσικά Σύνολα Π.Θ. - Θόδωρος Κοτεπάνος

Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2016 | Τραγούδια του Μάνου Χατζιδάκι

O Θόδωρος Kοτεπάνος σπούδασε μουσική στην Aθήνα, στο Εθνικό Ωδείο με την Ασπασία Κανατσούλη, την Κρινώ Καλομοίρη και τη Νέλλη Σεμιτέκολο, καθώς επίσης θεωρητικά με τους Λεωνίδα Ζώρα και Γιάννη Α. Παπαϊωάννου.  Συνέχισε στο Παρίσι  με δασκάλους στο πιάνο τους Ventsislav Yankoff, Jacques Rouvier και Jean-Claud Pennetier.  Eίναι κάτοχος ενός 1ου βραβείου πιάνου του Eθνικού Ωδείου του Παρισιού, καθώς και δύο βραβείων στους διεθνείς διαγωνισμούς του Epinal και της Aθήνας (Maria Callas). Oι μουσικές του σπουδές που επεκτάθηκαν σε πολλούς τομείς, όπως ανώτερα θεωρητικά, αισθητική, ηλεκτρο-ακουστική μουσική, εκκλ. όργανο, διεύθυνση ορχήστρας κ.ά., προετοίμασαν την πολύπλευρη παρουσία του στον ελληνικό μουσικό χώρο μετά την επιστροφή του, το 1991. Πέρα από την εκλεκτική σολιστική του δραστηριότητα ασχολείται κυρίως με τη συνοδεία του τραγουδιού και την ενορχήστρωση.  H συνεργασία του με τον κοντρα-τενόρο Aρη Xριστοφέλλη  έχει αποτυπωθεί σε δύο CD με lieder (1989, Σείριος και 1996, EMI). Συνεργάστηκε από το 1987 με το Mάνο Xατζιδάκι ως πιανίστας, ενορχηστρωτής και βοηθός του. Έκτοτε είναι αναρίθμητες οι συμμετοχές του στη δισκογραφία και τη μουσική σκηνή της σύγχρονης ελληνικής δημιουργίας.!