velivasaki-ziakas

Ιδιωτικές μουσικοποιητικές χειρονομίες

Γεωργία Βεληβασάκη & Ανδρέας Ζιάκας

​Η Γεωργία Βεληβασάκη, μια ιδιαίτερη, εκφραστική και δροσερή φωνή, μαζί με τον δεξιοτέχνη κιθαριστή Ανδρέα Ζιάκα, θα μας παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα με ιδιωτικές μουσικοποιητικές χειρονομίες, ανδαλουσιανά φλαμένκο, σαγηνευτικές μελωδίες της Αργεντινής, τσιγγάνικα της Γρανάδας, σεφαραδίτικες καντάδες, αλλά και τραγούδια από τη δισκογραφική συνεργασία τους με τον διεθνούς φήμης μαέστρο του Tango Nuevo, Luis Borda.

ΓΕΩΡΓΙΑ ΒΕΛΗΒΑΣΑΚΗ  – τραγούδι
Η Γεωργία Βεληβασάκη γράφει ποίηση, στίχους, έμμετρα παραμύθια, θεατρικά έργα και διηγήματα, ενώ ασχολείται με το τραγούδι, το μουσικό θέατρο και την performance, ως ερμηνεύτρια και δημιουργός. Σπούδασε μουσική, θέατρο (Θέατρο των Αλλαγών, Α4Μ Κέντρο Παραστατικών Τεχνών), Ευρωπαϊκό Πολιτισμό (Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο), ακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στη «Δημιουργική Γραφή» (Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας) και ολοκλήρωσε το πρόγραμμα «Performance – Θεωρητικές Προσεγγίσεις, Πρακτικές Εφαρμογές» (ΕΚΠΑ). Στο εργοβιογραφικό της περιλαμβάνεται εκτενής προσωπική δισκογραφία, καθώς και συμμετοχές σε έργα άλλων καλλιτεχνών. Σταθεροί της συνεργάτες, ο συνθέτης/σκηνοθέτης Κωνσταντίνος Αθυρίδης, ο κιθαριστής Ανδρέας Ζιάκας και ο λυράρης Λευτέρης Ανδριώτης. Τα τελευταία χρόνια μοιράζεται τη σκηνή και τη δισκογραφία με τον διεθνούς φήμης Αργεντινό μαέστρο και πρωτοπόρο του Tango Nuevo, Luis Borda. www.velivasaki.gr

ΑΝΔΡΕΑΣ ΖΙΑΚΑΣ - κιθάρα
Γεννήθηκε το 1976 στη Γερμανία. Σε μικρή ηλικία άρχισε μαθήματα κιθάρας στο Δημοτικό Ωδείο Κατερίνης και αποφοίτησε με Άριστα από την τάξη διπλώματος του Νέου Ωδείου Θεσσαλονίκης με καθηγητή τον Κωνσταντίνο Κοτσιώλη. Κατέχει πτυχίο Αρμονίας, Αντίστιξης και Φούγκας και  από το 2003 εργάζεται ως καθηγητής κιθάρας. Έχει συμμετάσχει στα Διεθνή φεστιβάλ κιθάρας Βόλου, Νάξου και Βέροιας, καθώς και στις παραστάσεις της πρωτοποριακής Alexander the Great.Rock Opera (Μέγαρο Μουσικής Θες/νίκης, Μέγαρο Μουσικής Αθηνών κ.α.). Από το 2012 συμπράττει  μουσικά, σε ηχογραφήσεις και συναυλίες, με την ερμηνεύτρια  Γεωργία Βεληβασάκη, ενώ μαζί και με τον διεθνούς φήμης μαέστρο του Tango Nuevo, Luis Borda συνέβαλε, ως συνδημιουργός, στην παραγωγή του cd “Aleli - De Creta a Buenos Aires” (2015).