Dimitris Demiris & Αndreas Ζiakas

Τέσσερα άγνωστα τραγούδια από την "Όπερα της πεντάρας"

Δημήτρης Δεμίρης & Ανδρέας Ζιάκας

Διασκευές για δύο κιθάρες.
Η συνεργασία αυτή προέκυψε μέσα από την συμμετοχή και των δύο επαγγελματιών κιθαριστών στη μουσικοθεατρική παράσταση "Η Όπερα της Πεντάρας" που ανέβηκε από τη θεατρική ομάδα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας "Τρίτος Όροφος" (υπεύθυνη Μαρία Καραζάνου) σε συνεργασία με τα Μουσικά Σύνολα του ΠΘ (υπεύθυνη Μαρία Θωίδου, μέλος ΕΕΠ).

Εκεί συμμετείχαν ως ειδικοί συνεργάτες και συνέπραξαν με τους φοιτητές - μέλη των Μουσικών Συνόλων του Π.Θ. στη μουσική δράση του έργου και ερμηνεύοντας τις εξαιρετικές ενορχηστρώσεις του Μανόλη Ανδρουλιδάκη για τρεις κιθάρες και άλλα όργανα. Με αφορμή αυτή τη συγκυρία, οι δύο κιθαρίστες εξελίσσοντας τη δημιουργική συνεργασία τους, διασκεύασαν για δύο κιθάρες και 4 σχετικά άγνωστα τραγούδια του έργου.

Πρόκειται για τα:

1. Peacham's Morning Hymn (πρωινή προσευχή)
  2. Wedding Song (το τραγούδι του γάμου)
  3. Pimp's Ballad (Tango Ballad)
  4. Solomon Song

Συμμετέχουν τα μέλη των Μουσικών Συνόλων Π.Θ.: Ελπίδα Αγαπητού, Δέσποινα Αριστείδου, Μυρτώ Βάια Απλαντή, Θεοδώρα Περχανίδου, Φώτης Χατζηαντωνίου.