Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Το Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας βρίσκεται στην Αργαλαστή του Πηλίου, 43 χλμ. από τον Βόλο. Στεγάζεται στα κτήρια μιας παλιάς μονής του 18ου αιώνα (Μονής του Αγ. Νικολάου) που παραχωρήθηκε το 1985 από την κοινότητα της Αργαλαστής στο Πανεπιστημίο.

Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. με σεβασμό στην ιστορικότητα του συγκροτήματος, προχώρησε στις απαραίτητες εργασίες αναπαλαίωσης και ανακατασκευής του συγκροτήματος για να λειτουργήσει ως Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο.Το φυσικό κάλλος, η δυνατότητα φιλοξενίας μικρού αριθμού επισκεπτών, καθώς και η τοποθεσία του - κοντά στην Αργαλαστή και σε κομβικό σημείο του οδικού και πεζοπορικού δικτύου επικοινωνίας των χωριών του νοτίου Πηλίου - καθιστούν το συγκρότημα αυτό έναν ιδανικό χώρο για τη διενέργεια επιστημονικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων.

• palaia-moni-paou-uth-004
  • palaia-moni-paou-uth-007